Danas, u četvrtak, 25. rujna godine Gospodnje 2014.,  ovdje u župi sv. Ane u Loboru, u tugi i žalosti,  molitvom  obilježavamo 65. obljetnicu  dvostrukog teškog ubojstva. Tog su dana, vraćajući se na večer sa sprovoda, župnik Josip Vedrina i zvonar Tomo Martinuš, bili napadnuti od terorističke bande zlikovaca. Najprije su okrutno zatukli župnika Josipa, a zatim i zvonara Tomu.

Znali su da je to što čine – zločin. Znali su da bi za taj zločin trebalo odgovarati, prije ili kasnije. Znali su da bi svjedok-zvonar mogao javno progovoriti. Zato su ubili i njega. Zločin na zločin. Tako se sudbini župnika-mučenika  -  pridružio i zvonar-mučenik. Tog je dana Lobor upisan u kartu hrvatskih mjesta mučenika, na ponos ovoga mjesta i naroda.

Sotona je začetnik, učitelj i pokrovitelj zla i zločina nad nedužnim ljudima. Isus nam govori: 'On bijaše čovjeko-ubojica od početka, i ne stajaše u istini, jer nema istine u njemu: kad govori laž, od svojega govori jer je lažac i otac laži' (Iv 8,44). Tako i njegovi sateliti.

Dvostruki se zločin ubojstva dogodio ne u ratu, ne neposredno nakon rata – dok su još  naokolo hodali bijesni neprijatelji hrvatskog naroda i Crkve. Zločin se dogodio četiri godine nakon rata. Pomno smišljen, i barbarski izvršen. Cijelom  je mjestu utjeran strah u kosti. Nitko nije smio o tome govoriti, a još manje poći i obilježiti mjesto mučeništva.

Jedan od vaših hrabrih sinova (Vladimir Matejaš), napisao je i objavio, kako je zapisano 'reprezentativno i grafički raskošno opremljenu monografiju 'Lobor i njegove priče' (Slunjski Ž. Monografija Lobor i njegove priče. - 11 listopada, 2007. http://www.zagorje.com/clanak/vijesti/monografija-lobor-i-njegove-price). Knjiga može biti na ponos u svakoj loborskoj kući. Kada se kao mladić raspitivao o našim mučenicima, ljudi bi mu povjerljivo rekli: 'Ti si još premalen za takve stvari, bolje da ne znaš' (str. 237). Nije podlegao strahu, nije prihvatio 'hrvatsku šutnju'; zapisao je što je uspio doznati.

Zločin se nastavlja i kasnije. Kad je bivši župnik, vlč. Ivan Mikec, počeo molitvom oživljavati spomen na mučenike za vjeru i dom, onaj put koji od glavne ceste vodi do mjesta mučeništva bio je službeno nazvan 'Ulica Josipa Vedrine'. Budući da je ploča bila svjedok zločina, ubili su i ploču. Ipak, uskrsnula je i sada stoji u ljepšem i sjajnijem izdanju.

Vremena su čudna - po čudnim ljudima. I danas širom svijeta ima mnogo novih mučenika. Tamo je kalifat islamski, ovdje kalifat medijski, kalifat udbaško-partijski zločinačke ideologije zločinačke udruge komunističke partije Jugoslavije u Hrvatskoj.

U novom broju Glasa Koncila možete nešto drugo čitati: 'U programu najjače političke grupacije u Europi, Europske pučke stranke, stoji da sve postkomunističke zemlje koje su postale članice EU-a lustraciju moraju (!) provesti.  /ali to se u Hrvatskoj nije dogodilo/

Lustracija … je u funkciji pomirenja, čišćenje memorije u funkciji suočavanja sa prošlošću jedne zločinačke ideologije koja je u Europi i svijetu, pa i u Hrvatskoj, stotinu milijuna ljudi otjerala u smrt, gušila temeljne slobode, zatvarala neistomišljenike, provodila nasilne otimačine materijalnih dobara - kao prava pljačkaška horda… U tom smislu lustracija je najmanje pitanje prošlosti, lustracija je pitanje budućnosti, pogotovo u Hrvatskoj' (Šola I. Protiv lustracije brane svoju prošlost. GK br. 38. 21. rujna 2014. str. 31). Tako prenosi Glas Koncila.

Mi molimo i pripremamo onaj dan kada će i ovdje u Loboru zasjati pobjeda istine i slobode u ljubavi, dan kajanja i pokore, i pomirenja. Čekamo i molimo za dan slobode i dostojanstva kada će se iz ove župne crkve smjeti poći u svečanoj povorci na mjesto mučeništva, i tamo na dolično podignutom spomen-oltaru slaviti svetu Misu: na čast vaših mučenika u vječnosti, i za mir stanovnika Lobora na zemlji, ovoj zemlji Hrvatskoj.

Taj sveti dug prema istini prošlosti i budućnosti, dug prema Bogu i narodu i Crkvi, časna je dužnost povjerena ovome naraštaju župe Lobor i loborskom  Župniku.

Mučenik je, gledajući izvana, žrtva bijesa i mržnje. Mučenik je, gledajući u duši,  prinos sama sebe iz ljubavi prema svome identitetu, iz ljubavi prema Stvoritelju, iz ljubavi prema bližnjemu i za spasenje bližnjega.

Mučenik je istinska i korjenita promjena svijeta na bolje, novi korak na putu civilizacije ljubavi. Početak boljega svijeta počinje s boljim ljudima – mučenicima i svecima. Uzor nam je i zagovornik blaženi mučenik Alojzije Stepinac i nadasve Kraljica mučenika, Majka Marija, najvjernija zagovornica Hrvatske. Amen.

biskup Valentin Pozaić