Login

Tko je online

Imamo 18 gostiju i nema članova online

Animatorsko ljeto na Malom Lošinju

Godine 2006. Župa Lobor dobila je novog župnika, vlč. Ivana Mikeca. Jedno od brojnih unapređenja koje je on napravio u župi, bilo je i okupljanje mladih. Čim je ušao u svoj novi župni ured, za sobom je ostavio „otvorena“ vrata za sve mlade željne međusobnog druženja i druženja s Bogom. Ta druženja od njegovog se dolaska održavaju svake subote. Iako se u početku nije odazvalo puno mladih, s vremenom ih je bilo sve više i više, bez obzira na to što su druženja subotom navečer. U ljeto 2007. godine vlč. Ivan Mikec poslao je četvero mladih ljudi na animatorsko ljeto u Malom Lošinju. Animatorsko ljeto održava se svake godine pod vodstvom povjerenika za pastoral mladih Zagrebačke nadbiskupije, vlč. Domagoja Matoševića.


Od tada, svake godine grupica mladih iz Lobora ide u Mali Lošinj. Kako ukratko opisati sedam prekrasnih dana provedenih u zajednici s drugim mladima i Bogom? Gotovo da je i nemoguće. Svaki dan na Lošinju po nečemu je poseban. Tijekom dana se održavaju radionice na kojima mladi iznose svoja razmišljanja i osjećaje o nekom pročitanom tekstu iz Biblije ili o nekoj temi iz života. Na taj način uviđaju različitosti u razmišljanjima i shvaćanjima svijeta te razvijaju toleranciju prema drugima. Poslijepodne je ispunjeno kupanjem i uživanjem u moru, a svako predvečerje misom u kapelici kada svi mladi slave i veličaju Boga pjesmom i molitvom, a vlč. Domagoj i drugi svećenici svojim propovijedima prenose mladima Božju riječ i upućuju ih na pravi put, put mira, dobrote i ljubavi. Svaka misa, odnosno sve što svećenici kažu, u mladima zaista izaziva dozu dubokog razmišljanja o Bogu i o svom vlastitom životu jer neizmjernu pokretačku snagu širi svaka od njihovih riječi. Osim misa i radionica, mladi sudjeluju i u različitim drugim sadržajima kao što su klanjanje pred Presvetim ili odlazak na neki koncert koji se održava u gradu te brojne igre koje priređuje troje animatora. No, osim svega navedenog, animatorsko ljeto zaista budi u mladima jaču i čvršću vjeru te ih osnažuje da postanu još bolji ljudi i da uistinu shvate da je cijeli život dar od Boga i da je jedino važno duboko vjerovati i pronaći snagu za život u Njemu jer samo će tako moći bez straha kročiti kroz život. Svaki od ovih mladih ljudi iz Lobora, koji su boravili na Lošinju, ima samo riječi hvale o tih tjedan dana i pamti to druženje kao jednu od najljepših uspomena. Teško je opisati koliko osjećaja i ljubavi u svakom mladom čovjeku budi samo spomen na animatorsko ljeto u Malom Lošinju. Mladi župe Lobor nikad neće moći dovoljno zahvaliti svom župniku što ih je upoznao s animatorskim ljetom jer da nije bilo njega, nitko od njih nebi postao član te predivne zajednice. No ipak, Bog je svjedok da se u njihovim srcima krije jedno veliko hvala za sve što je učinio za njih. Mladi ove župe neizmjerno se trude da njihov život bude onakav kakvim ga Bog želi, neizmjerno se trude u nastojanju da svoju ljubav i sve ono što su dosad stekli prenesu i drugima oko sebe. Animatorsko ljeto u Malom Lošinju bogatstvo je koje svaki od mladih ljudi koji su tamo bili nosi u srcu kao putokaz u život i smjernicu da prenose drugima svoju radost i ljubav jer najvažnije od svega jest da „ljubimo jedni druge, kao što je i nas Bog ljubio“.

Mladi koji su boravili na Lošinju:

2007.: Ljerka Smetiško, Matija Novački, Matija Knok, Karlo Bingula
2008.: Jurica Grzelja, Matija Knok, Karlo Bingula, Ljerka Smetiško, Petra Kos Grabar
Dinka Jurinić, Vlatka Kos Grabar
2009.: Jurica Grzelja, Nikolina Trčak, Dinka Jurinić, Marina Jurinić
2010.: Andreja Vlahek, Natalija Levak, Nikolina Trčak
Ana Šeremet, Lidija Jurinić, Petra Kos Grabar, Vlatka Kos Grabar