Login

Tko je online

Imamo 14 gostiju i nema članova online

"Papa mi te volimo!"

Pretprošlog je vikenda, na svom devetnaestom pastoralnom putovanju, papa Benedikt XVI. posjetio našu domovinu. Do samog dana dolaska Svetog Oca, vodila se poprilično jaka medijska antipapinska propaganda. Puno se prigovaralo i napadalo, ponajviše zbog toga jer „papa puno košta“. No, zašto se u zemlji u kojoj je osamdesetak posto katolika ne može izdvojiti mali djelić iz proračuna za dolazak poglavara većine Hrvata? Ako se za razne manjine izdvajaju razna sredstva, zašto je problematično kad se nešto izdvaja za većinu? Zato jer neki smatraju da to nije većina? Zato jer je sekularizacija „in“?

To su neka pitanja o kojima će kasnije biti riječi. Tjedan dana prije samog dolaska Pape, napadi su bili najjači jer je do tada prodano „samo“ 200 000 ulaznica bez kojih se nije moglo ni na jedan susret. A onda, tog blagoslovljenog dana, u subotu 4. lipnja, kročio je Sveti Otac na tlo ponosne i slavne, ali i izmučene domovine nam Hrvatske. Došao je, u trenutku kad je osjetio da je Crkvi u Hrvatskoj teško, da joj treba ohrabrenje, da joj treba poticaj. I moramo reći, pogodio je trenutak. Nakon druženja s političarima, poduzetnicima, sportašima, znanstvenicima, vjerskim vođama i ostalim poznatim i društveno važnim Hrvatskim državljanima slijedio je susret s mladima na Trgu bana Josipa Jelačića. Uoči samog susreta, mladima koji su već od prijepodnevnih sati pristizali iz raznih dijelova, kako Lijepe naše, tako i izvan njezinih granica, u Zagrebu nije bilo dosadno. Naime, mladi animatori iz raznih župa iz Hrvatske osmislili su program na Trgu i na Zrinjevcu. Svi oni koji su do 14 sati dolazili i prolazili preko Zrinjevca mogli su tamo sresti apostole i hrvatske svece i blaženike koji su šetali okolo te naučiti od njih ponešto o njihovu životu na zabavan i originalan način. Osim njih, u samom središtu Zrinjevca nije prestajala pjesma i ples, pisanje i crtanje, te su se tako mladi mogli zabaviti i pridružiti veseloj družini koja je organizirala sam program. Poslije Zrinjevca uslijedio je jednako maštovit i raznolik program na samom mjestu susreta hrvatske katoličke mladeži sa svojim Pastirom. Izmjenjivali su se na zbornici pjevači, plesači, bilo je i svjedočanstava te moljenje krunice. Tridesetak tisuća mladih zdušno je i složno pozdravljalo i uključivalo se u pjesmu i molitvu. Nakon što smo stvorili raspoloženje i otvorili srca Petrovu nasljedniku da nam uputi svoju riječ, on je stigao. Vozeći se papamobilom kroz mnoštvo mladih, pozdravljao nas je s osmijehom na licu kojeg nije mogao sakriti cijele te večeri. Mladi su jednoglasno klicali „aleluja“ kao kakav najuvježbaniji zbor. Papamobil se napokon zaustavio i starac u bijelom došao je na pozornicu. U tom trenutku na Trgu, u okolnim ulicama, pred katedralom, nije bilo ni jedne ravnodušne osobe. Velikim pljeskom i klicanjem mladi su pozdravili svojeg poglavara. Uslijedila je služba riječi i svjedočanstva dvoje mladih. Tada se Papa obratio okupljenoj mladosti. Ohrabrio nas je da ustrajemo u svojoj vjeri, da se držimo naših moralnih vrijednosti i ideala, da ne posustajemo pred ovim svijetom, ako treba da idemo i protiv struje. Napose je svim mladima posebno poručio, potaknuo nas i ohrabrio da se ne bojimo osnovati obitelj, da se ne bojimo prihvatiti život, već da budemo sol zemlje i svjetlo svijeta. U nekoliko navrata progovorio je Sveti Otac i na hrvatskom jeziku što je pozdravljeno svaki put velikim pljeskom. Doživjeti Svetog Oca u blizini, uživo ga gledajući neopisiv je osjećaj. No, valja spomenuti da ni u jednom trenutku Papa nije ni na jedan način pokušao sebe staviti u prvi plan, cijelo je vrijeme upućivao da je on samo glasnik Velikoga Kralja, kao što je sv. Franjo govorio. A onda, onda se dogodilo nešto nezamislivo. Tajnik uzoritog kardinala Josipa Bozanića, vlč. Faltak donio je na binu Presveti Oltarski Sakrament. Neposredno prije toga, Sveti Otac pozvao je mlade na tišinu, mir i molitvu. Deseci tisuća mladih kleknuli su i odgovorili na taj poziv. Trg bana Josipa Jelačića nikada nije bio tako tih i tako svet. U tim trenucima molitve, koje je Sveti Otac posebno istaknuo na kraju svog posjeta, moglo se doista čuti tek let ptica. U tom trenutku srce grada Zagreba, srce Hrvatske, središte svih Hrvata, kršćana i drugih vjeroispovijesti, doživjelo je svoj vrhunac. Mnoge su molitve u tim trenucima izrečene, još brojnije su ostale u srcima neizrečene, ali sve su one našle svoje mjesto. U tim svetim minutama šutnje i molitve mladi su bili prožeti svim najljepšim osjećajima. Neki udubljeni u svoje misli, neki sa smiješkom na licu, neki su pustili suzu, ali svi s jednom mišlju, svi s jednom spoznajom, svi s jednom nadom, svi s istim pouzdanjem i vjerom u Raspetoga i Uskrsloga Isusa Kista. U tim trenucima svi su problemi iščezli, sve muke nestale, sve želje i molitve bile su ostvarene i uslišane. Uistinu, kako je sam Papa rekao, središnji zagrebački trg postao je hramom kojem je samo nebo bilo svod. U tim trenucima, svi mi okupljeni osjetili smo živog i uskrslog Krista. Osjetili smo da uz njegovu zaštitu možemo sve, kao što je sv. Pavao govorio, sve mogu u onome koji me jača (Fil 4, 13). Nakon tih minuta koje su ostavile neizbrisiv trag u srcima svih nas okupljenih, trag koji nitko neće zaboraviti, došao je trenutak za oproštaj s Papom. Na kraju se pozdravio s mladima koji su u narodnim nošnjama predstavljali pojedine dijelove Lijepe naše. Za to vrijeme uz pratnju tamburaša odjekivalo je Trgom, ali i daleko šire, svima nam draga pjesma koju je napisao baš prethodnik Benedikta XVI., blaženi Ivan Pavao II., Krist na žalu. Kad se približio trenutak rastanka, mladi Hrvatske jednoglasno, glasno i složno opovrgnuli su sve predrasude i razna kriva i neutemeljena naklapanja kako Benedikt XVI. među mladima nije omiljen kao što je to bio njegov prethodnik, jednostavnom porukom: “PAPA, MI TE VOLIMO!“ Uistinu, za sve mlade taj dan ostaje u srcima zapisan kao blagoslovljen dan, kao dan u kojem smo primili novu snagu, novu podršku i novu radost. Dan u kojem je mladu Crkvu u Hrvata posjetio nasljednik Svetog Petra i donio joj spoznaju o svevremenskoj prisutnosti živog Boga, Uskrslog Isusa Krista i Duha Svetoga. Na kraju, pozdrav kojeg je nakon svih svojih govora u Zagrebu radosno ponavljao Papa, i mi radosno ponavljamo: HVALJEN ISUS I MARIJA!